Mnohí z nás sú na používanie aviváže pri každom praní zvyknutí. Dodáva oblečeniu príjemnú vôňu a zmäkčuje ho. Aj keď sa môže zdať jej používanie neškodné, v niektorých prípadoch by ste sa mali aviváži radšej vyhýbať. Kedy sa aviváž oplatí využívať a kedy je to chybou? Odpoveď nájdete v tomto článku.
Používanie aviváže
Ako sme už spomínali, tak aviváž vie vyprané oblečenie príjemne prevoňať a zmäkčiť ho. Na výber máte z výraznejších vôní kvetov, až po jemné vône, ktoré len dodajú bielizni sviežosť. Aviváž dopomáha aj pri sušení a žehlení oblečenia, z umelých vlákien odstraňuje elektrostatický náboj a oblečenie nepriťahuje toľko prach či špinu.
Pri niektorých materiáloch môže byť použitie aviváže katastrofou, pretože látku nenávratne poškodí. Tieto prostriedky na pranie obsahujú množstvo chemických látok, ktoré môžu dráždiť pokožku. Tiež vplýva na vlastnosti materiálu – savosť, jemnosť alebo schopnosť hriať. Aviváž sa neodporúča ani z ekologického hľadiska – nedá sa odbúravať z odpadových vôd.
Kedy rozhodne nepoužívať aviváž
V ktorých prípadoch neodporúčame používať aviváž? Je to hlavne vtedy, keď hrozí poškodenie a strata vlastností niektorých materiálov. Platí to aj pri oblečení na cvičenie. Má funkčnú membránu, ktorá sa avivážou zničí. Toto oblečenie nie je najlacnejšie, preto by vás mohlo použitie aviváže vyjsť draho. Pozor aj na pranie uterákov a osušiek – aviváž obalí vlákna a znižuje ich savosť.
Ak máte malé bábätko alebo dieťa, ktoré trpí alergiami kože, tak nahraďte klasickú aviváž prírodnejšou alternatívou. Namiesto nej sa dá použiť napríklad odmerka octu. Aj keď vypranú bielizeň neprevonia, tak sa postará, aby bola príjemne mäkká. V prípade, že vám záleží aj na vôni, odporúčame siahnuť po esenciálnych olejoch.