Chladné dni a noci vystrieda teplejšie počasie, ktoré je ideálne na viacdňovú turistiku. Stanovanie pod hviezdnou oblohou v ničom nerušenom pokoji prírody čoraz viac láka mnohých cestovateľov. Preto kvalitná a praktická turistická výbava je základom pre bezproblémový pobyt v prírode. Nepripravenosť turistov vie naopak poriadne znepríjemniť takýto výlet. Čo by ste si teda určite nemali zabudnúť zbaliť?
1. Kvalitné turistické oblečenie a obuv
Už viete kam na výlet do prírody? Kvalitné oblečenie a obuv je najdôležitejšou súčasťou každého turistu hneď po výbere destinácie. Ak sa chcete vyhnúť boľavým otlakom, dbajte na správny výber topánok. Nesiahajte po lacných kúskoch na úkor kvality. Venujte aspoň 15 minút skúšaniu, choďte po rovine, šikmine a nerovných povrchoch. Pri skúšaní topánky by ste mali zmestiť palec medzi pätou nohy a topánky, aby ste predišli nekomfortu pri klesaní. Dôležitou súčasťou pri dlhej turistike sú ponožky. Zvoľte si preto primerane hrubé, vysoké a priedušné ponožky, ideálne z funkčných materiálov. Funkčné oblečenie je vhodné navrstviť, aby ste si pri oteplení mohli vždy jednu vrstvu vyzliecť. Spodnú vrstvu by malo tvoriť termoprádlo, následne pulóver a naň oblečená vodeodolná priedušná bunda. Netreba zabúdať ani na pokrievku hlavy.
2. Spoľahlivý batoh na turistiku
Neoddeliteľnou súčasťou túry je správny turistický batoh. V zadnej časti a na popruhoch by mal byť hlavne priedušný, vystužený a polstrovaný. Dostatok úložného priestoru pritom môže prispieť k zvýšeniu komfortu na cestách. Počas jednodňovej túry vám úplne postačí 30-litrový batoh. Ak však plánujete viacdňové výlety s deťmi, určite siahnite po objemnejšom 60-litrovom. Mal by mať nastaviteľný bedrový pás s hrubým popruhom, čo vám umožní rozložiť váhu rovnomerne. Praktické môžu byť aj kompresné pásky, kde môžete upevniť napríklad karimatku.
3. Užitočné doplnky pre vysokohorskú turistiku
Mnohé turistické doplnky pomôžu v nepriaznivom počasí, ťažkom teréne či v nepríjemných situáciách. K zvýšeniu stability a komfortu pri chôdzi určite siahnite po trekingových paliciach. V zimných mesiacoch vám zase uľahčia výstup mačky a kovové „pazúre“, ktoré jednoducho pripevníte na obuv. Nezabúdajte ani na klasickú mapu a GPS, ktoré využijete v hustých lesoch bez signálu. Keďže nikdy neviete, čo sa môže počas pobytu v prírode stať, mali by ste v batohu nosiť aj turistickú lekárničku. V prípade stanovania v prírode je nevyhnutné osvetlenie, napríklad spoľahlivá baterka alebo čelové svetlo.
4. Výbava na nocovanie v prírode
Stále premýšľate kam na výlet Stredné Slovensko? Alebo sa rozhoduje medzi západom a východom krajiny? Čo tak si ho okoreniť nocovaním v prírode! Ak sa rozhodnete ísť kamkoľvek, na toto veľké dobrodružstvo sa treba precízne pripraviť. Ochranu pred dažďom zabezpečia najmä dvojplášťové stany s dostatočným vodným stĺpcom. Zobudiť sa v suchom prostredí zaručia vodné stĺpce 2000 mm a vyššie. Pred výletom si skontrolujte obsah stanu i kvalitu švov. Vhodným doplnkom pri stanovaní je aj karimatka. Vyberte si z klasických penových, alebo samonafukovacích karimatiek. V neposlednom rade je nevyhnutné zbaliť kvalitný spací vak, ktorý vás ochráni pred chladom. Vaky vyplnené husím perím a páperím vynikajú výbornými izolačnými vlastnosťami a nízkou váhou. Nevýhodou je najmä potreba ich ochrany pred vlhkosťou. V daždivom počasí zvoľte vaky z dutého vlákna, pri ktorých nehrozí tvorba plesne či alergickej reakcie.
Najlepší spôsob, ako sa správne nachystať na pobyt v prírode sú vlastné skúsenosti. Časom si vytvoríte individuálny zoznam vecí, ktoré vám zabezpečia nezabudnuteľný pobyt v prírode. Dúfame však, že vám pomohli aj naše rady a ste pripravený vyraziť do hôr!
Komerčný článok